Dach jest wykonany z różnych elementów, w skład, których wchodzą także wiązary dachowe. Ich zadaniem jest utrzymanie ciężaru całego dachu. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na temat wiązarów, a także z ich wadami i zaletami.
Czym tak dokładnie są wiązary dachowe?
Wiązary dachowe to jedne z podstawowych elementów nośnych zadaszenia. Przede wszystkim przenoszą one obciążenia powierzchni dachowej oraz ścian nośnych. Wiązary umożliwiają też ograniczenie punktów podparcia poszycia.
W budownictwie technologię wiązarów można zastosować, aby zbudować pożądaną powierzchnię dachową, która będzie jak najbardziej odporna na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych.
Z jakich elementów składają się wiązary dachowe?
Wiązary dachowe składają się z kilku bardzo ważnych elementów. Jednym z nich jest wieniec, który stanowi podparcie dla całej powierzchni dachowej. Jest to fragment konstrukcyjny, który odpowiada za to, aby ściany były stabilne.
Kolejną częścią jest murłata, czyli drewniana belka, którą montuje się na murach. Odpowiada ona za bezpieczeństwo danego pomieszczenia i obciążenie między nośnymi murami, a powierzchnią dachową.
W skład wiązarów wchodzi także zastrzał – drewniana belka, którą ustawia się na ukos. Pozwala ona na usztywnienie powierzchni dachowej. Bardzo ważne są także kleszcze, czyli elementy układane równolegle pozwalające na połączenie ze sobą sąsiadujących ram.
Ostatnim elementem więzów są płatwie, czyli elementy są odpowiedzialne za przeniesienie obciążeń między krokwiom a poszyciem. Zwykle stosuje się płatwie kalenicowe, pośrednie lub stopowe.
Rodzaje wiązarów dachowych
Warto zaznaczyć, że wiązary dachowe powinny być wykonane z drzew iglastych, ponieważ są one najbardziej odporne na działanie warunków atmosferycznych. Najczęściej w tym celu wykorzystuje się drewno sosnowe, świerkowe, modrzewiowe lub drzewo z jodły.
Ważny jest także sposób obróbki drewna, a także jego impregnowanie. Drewno wykorzystywane do wykonania wiązarów powinno być jak najmniej wilgotne. Mokre surowce mogą się wyginać co absolutnie nie powinno mieć miejsca.
Wiązary dachowe – wady i zalety
Wiązary dachowe mają bardzo dużo zalet. Przede wszystkim czas ich realizacji jest bardzo krótki. Gotowe elementy mogą zostać dostarczone na plac budowy już w 3 dni. Są one bardzo trwałe i dzięki nim cała konstrukcja dachowa jest dużo bardziej stabilna i wytrzymał.
Wiązary to także bardzo ekonomiczne rozwiązanie. Ich koszty mogą się okazać znacznie mniejsze niż w przypadku zastosowania tradycyjnej więźby. Warto także zaznaczyć, że dzięki wykorzystaniu wiązarów dach jest wykonany z dokładnością co do milimetrów, dzięki wykorzystaniu najnowszych systemów obrabianie materiału.
Warto jednak wspomnieć także o wadach tego rozwiązania. Istotnym mankamentem może być konieczność solidnego zabezpieczenia materiału przed dojazdem, czy wysoki koszt realizowania projektów. Jednak mimo wszystko o wiele więcej przemamawia za podjęciem decyzji o wykorzystaniu wiązarów podczas budowy dachu.
Jak wykonuje się wiązary dachowe?
Bardzo ważne jest to, że wiązary dachowe przygotowuje się na zamówienie pod konkretny projekt. Dzięki temu można wykonać dowolne kształty oraz wielkości poszczególnych elementów. Wybór konkretnych rodzajów wiązarów w dużej mierze zależy od tego, czy poddasze danego budynku będzie użytkowe czy nie.
Warto pamiętać, że dzięki wiązarom można stworzyć dach o dużo większej rozpiętości niż jest to możliwe przy tradycyjnej więźbie. Sam projekt przygotowuje się komputerowo, dzięki czemu nie ma ryzyka że zmarnuje się zbyt dużą ilość drewna,
Decydując się na wykorzystanie wiązarów należy pamiętać o tym, aby podjąć współpracę ze sprawdzoną firmą, która ma doświadczenie, ma portfollio i można mieć pewność, że zna się na rzeczy. Warto także pamiętać, że dużą zaletą jest możliwość dysponowania dźwigiem kołowym, który znacznie ułatwia montowanie dachu. Takim sprzętem bezpiecznie można przetransportować na budowę wiązary.
Partnerem artykułu jest firma:
KASMO Sp.z o.o.
ul.Kilińskiego 33, 95-200 Pabianice
Zakład produkcyjny i biuro sprzedaży:
ul. Duninowska 9b, 87-800 Włocławek